• sevgili olunan kızın fbi ajanı çıkması

  4.
  jeffrey epstein gibi pedofil milyoner ya da ted bundy gibi seri sapık değilseniz fbi'ın ayağınızı kaydırmak için peşinize takılması neredeyse imkansız.

  aksi taktirde değil multi milyarder araplar, yahudi bankerler lobisinde yaptığınız çevre bile sizi kurtaramaz.
  sevgili olunan kızın fbi ajanı çıkması

  hatta bunun için kaçtığınız ülkeyle irtibata geçip, seyahat hakkınızın kısıtlanması için harekete geçmeleri de olağan bir durum.
  ... epsilon pi
 • dünya basın özgürlüğünde türkiye

  1.
  "Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde açıklanan küresel basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke içerisinde 157'nci sırada yer aldı. "

  "180 ülke arasında yapılan incelemeye göre Türkiye, cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu; aynı zamanda, Paradise Papers belgelerini haberleştirdiği için bir gazetecinin de yargılandığı tek ülke. "

  Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan eski başbakan Binali Yıldırım'ın çocuklarının Malta'daki off-shore şirketleriyle ilgili "Paradise Papers" yazı dizisi nedeniyle, gazeteci Pelin Ünker, Ocak ayında 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 860 lira para cezasına çarptırılmıştı.

  2019 raporuna göre dünya genelinde gazetecilere yönelik artan öfke, şiddet içeren eylemlere yol açtı. Bu da gazetecilerin korku ve endişe içinde çalışmalarına neden oluyor. Gazetecilerin tamamen özgür çalışabildiği ülke sayısı azalırken, basın üzerindeki kontrol ve baskıyı artıran otoriter rejimlerin sayısının artıyor olması da rapordaki tespitler arasında.

  En tehlikeli bölge Ortadoğu ve Kuzey Afrika
  Dünya üzerindeki bölgelerin tek tek incelendiği rapora göre, gazeteciler için en tehlikeli bölge Ortadoğu ve Kuzey Afrika.

  2018'e göre öldürülen gazeteci sayısı azalsa da, Suriye 174, Yemen 168, Libya da 162. sırada yer alıyor. Bu ülkelerde gazetecilik yapmak "aşırı tehlikeli" olarak tanımlanıyor.

  Dünyada en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülkelerden biri olan iran da 170. sırada.

  Mısır 163, Bahreyn 167, Fas 135 ve geçen yıla göre on beş sıra yükselen Tunus 97. sırada.

  Doğu Avrupa ve Orta Asya ise, geçen yıl olduğu gibi en tehlikeli ikinci bölge konumunda. Bunun en önemli sebebi de gazetecilerin gittikçe daha büyük oranda yargı yoluyla susturulması.

  Bölgedeki ülkelerin yarısından fazlası 150'inci sıranın altında.

  Raporda, bölgenin en büyük ülkelerinden Rusya ve Türkiye'nin, bağımsız medya kuruluşlarını yargılamaya devam ettikleri kaydediliyor.

  Afganistan'ın 121, Pakistan'ın 142. sırada olduğu rapora göre, 160. sıradaki Özbekistan da, "çok kötü" statüsünde.

  En büyük kötüye gidiş Kuzey ve Güney Amerika ülkeleriyle, Avrupa ve Balkanlar bölgelerinde görünürken, geçen yıllarda da gazeteciler için tehlikeli ya da sorunlu kategorisinde yer alan Afrika ülkelerinde geriye gidiş küçük bir oranda gerçekleşti.

  Afrika'da gazeteciler için en ölümcül ülke 164. sıradaki Somali oldu."
  https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43985064
  https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47975916
  2 ... epsilon pi
 • türk ceza kanunu madde 124

  1.
  türk ceza kanunu madde 124
  Madde 124- (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi halinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

  (2) Kamu kurumları arasındaki haberleşmeyi hukuka aykırı olarak engelleyen kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) Her türlü basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi halinde, ikinci fıkra hükmüne göre cezaya hükmolunur.
  https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf
  ... epsilon pi
 • russell sosyalist ise türkiye deki solcular ne

  1.
  tamamı olmasa da bir önemli bir kısmı, sovyet hayranı, faşist liderlere ve despot rejimlere özenen, etnik ve ulusal milliyetçilik soslu, kesinlikle abd, ingiltere, fransa, almanya, kanada karşıtı, fakat rusya ve çin yanlısı olduğu da belli olmayan, emperyalist, burjuva, proletarya gibi sloganların ötesinde yapıcı çözümler üretememiş insanlar.

  tıpkı sağcılar gibiler.

  bu insanları incelemekle, binlerce ışık yılı ötede bulunan yıldızların hayaletlerine bakmak neredeyse aynı şey.
  ... epsilon pi
 • bertrand russell

  105.
  samimi olarak sevdiğim, ve çok büyük bir saygı duyduğum tek sosyalist. demokrasiye dair sempatisi, sovyetler hakkındaki tutumu, asya uluslarıyla ilgili yorumu, afrika'da göz yumulan adaletsizliğin dünyaya savaş olarak geri döneceği iddiası bugünkü koşullarla birebir uyumlu.
  https://youtu.be/fb3k6tB-Or8?t=66
  ... epsilon pi
 • uzay

  126.
  ay ile dünya arasındaki uzaklığa ortalama insan boyu 1,7 m kabul edildiğinde, birinin başından diğerinin ayak ucuna, yaklaşık 227 milyon insanı sığdırabilirsiniz. türkiye nüfusunun 3 katına yakın bir değer.

  evren samanyolu galaksisinden trilyon kere milyar taneden daha fazlasına ev sahipliği yapabilecek kadar geniş. insan için hayati öneme sahip su hidrojen içeriyor, ve insan vücudundaki hidrojen sayısı yaklaşık 420'nin milyar kere, milyar kere, milyar katı.

  ortalama insan ömrü 2,5 milyar saniye civarı, ve saniyenin 3 çarpı milyar kere, milyar keresinde ışık protonları adım adım geçiyor. evren aynı zamanda 200 milyon neslin doğumuna ve ölümüne tanıklık edecek ölçüde yaşlı.
  1 -1 ... epsilon pi
 • atatürk ün ismi kemal mi kamal mı

  12.
  atatürk ün ismi kemal mi kamal mı
  https://www.nisanyansozluk.com/?k=kemal
  bir metni fonetik içeriğiyle telaffuz etmeyi öğrenerek, onun edebiyatını ve ruhunu öğrendiğini zanneden arkadaşların içine düştüğü hata şu ki, %99'u arapça kitap okumayı bilmeyen türkler dışında hiçbir arap kamal sıfatından tiksinmiyor. bu ismi gururla taşıyanlar selefi taklidi yapmayı dahi beceremeyen cahil cühela takımı değil, özbeöz arap kökenli müslümanlardır.
  https://www.youtube.com/c.../UCR4Jbeh9-9SSAr_FHtoGNSA
  atatürk ün ismi kemal mi kamal mı

  kamal, arapça kökenli türkçe bir kelimedir. selam, merhaba, mustafa, muhammed, mehmet, ahmet, ayşe, ali, beyza, eda gibi.

  okuma yazma bilen, zırcahil bir göçebe olmayan hiçbir arabın dinle yoğrulmuş kültürel değerlere rağmen sözlükteki vasatlığı yakalayabileceğine inanmıyorum.
  1 ... epsilon pi
 • asmodeus ve cehennem köpekleri

  1.
  korku, fantastik, gizem, gerilim edebiyatı müdavimleri için en az canlılığın başlangıcına dair kadim Cthulhu efsaneleri kadar, geceleyin göğü aydınlatan yıldızlar, kıtaları kuşatan okyanuslar, ve önüne gelen her şeyi yakıp yıkan fırtınalar kadar gerçektir.

  Asmodeus, bir iblis ve cehennemin kralı.
  asmodeus ve cehennem köpekleri

  cehennem köpekleri de, onun için günahkar ruhları toplayan, dehşet verici yaratıklar. eğer ölüme yakınken, kulağınıza vahşi ve aç havlama fısıltıları ya da zincir tıkırtıları geliyorsa yeriniz çoktan hazırlanmış ve biletiniz tek yönlü olarak kesilmiştir.
  asmodeus ve cehennem köpekleri
  asmodeus ve cehennem köpekleri

  tüm bunlar, sizi bir yerde bekliyor, hayal gücüyle hiç olmayacak gerçeklerin kesiştiği bir noktada, hiçliğin ve her şeyin ötesindeki bir zamanda.
  https://youtu.be/n_GFN3a0yj0?t=8
  1 ... epsilon pi
 • akit in benzine büyük zam haberi

  3.
  rusya, iran, ırak, suudi arabistan gibi petrol ve doğal gaz ihracatçılarıyla aramız o kadar kötü ki, bu ister istemez ticari ilişkilere ve fiyatlara da yansıyor.

  türkiye halkının çıkarlarına hizmet eden eski diplomatları monşer diyerek aşağılayanları esefle kınıyorum.
  1 ... epsilon pi
 • islamcılık

  62.
  huzur ve barışı tesis etme iddiasıyla yola çıkmasına rağmen ağır bir mağlubiyet yaşamış, muhalif ülkücülere, muhafazakarlara, solculara ve kürtlere karşı yapılan haksızlıkları görmezden gelmiş, dini ve milli hassasiyetlere gereğinden fazla değer biçerek çağdaş uygarlığı 180 derecelik bir açıyla ıskalamış, din, mezhep, ırk, cinsiyet ayrımcılığına karşı çözüm üretmekten, rasyonalite ve laikliğe alternatif olmaktan geri kalmış bir ideoloji.

  ne mısır, libya, suriye, ne de ırak, yemen, ürdün, tezimin doğruluğunun aksine dair tek bir karşıt örnek dahi bulamazsınız.
  1 -2 ... epsilon pi
 • kemalist

  725.
  çevremdeki kemalistlerin çoğu benden dahi daha az cesur, daha az laiklik ve özgürlük yanlısı, daha fazla menfaatperest ve komplocu insanlardı.

  kemalizmin popülizme kurban gittiğine, çağa ayak uydurmak bir yana, laiklikten ödün vererek bugünlere geldiğine inanıyorum.

  neredeyse ülkücülüğün tadı, tuzu, biberi haline geldi.

  ve her şey o kadar kötü bir durumda ki resmen allah'a emanet yaşıyoruz.

  atatürk, çağdaş uygarlık ideali için isveç'i, fransa'yı, almanya'yı örnek almışken, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade hürriyeti, basın hürriyeti, temel insan hak ve özgürlükleri gibi değerlere bağlı kalmak bir yana hukuku siyasetin bilmem nesi olarak gören batı karşıtı insanlarla aynı karede dahi görünmek istemem.
  -1 ... epsilon pi
 • osmanlı

  167.
  kunduracıların, tefecilerin ve tüccar ahalisinin ekseriyetle gayrimüslim olduğu bir dönemde, paşalara bağlı ağaların tarlası için alın teri dökmek, karşılığında bir poşet tahıl almak, kanalizasyonsuz, elektrik, su şebekesiz evlerde, gaz lambası, mum ışığı yardımıyla veyahut karanlıkta yaşamak, hacet gidermek için dışarı çıkmak, her sabah çeşme önünde sıraya geçmek, okumak için en iyi ihtimalle ilmihal, fıkıh, kuran, Kütüb-i Sitte el yazmaları dışında başka kaynak bulamamak, mekteplerde sadece tecvit öğrenmek, at arabasıyla ya da eşekle seyahat etmek, en ufak bir hatada ellerini ya da kellesini kaybetmek, üçüncü, dördüncü kuma ya da ailesi kıtır kıtır doğranmış aşüfte bir cariye olmak isteyenler için ideal bir dönem.

  osmanlı'yı edebi, ahlakı ve kültürüyle cazip kılan şey, kapitalizm, bankacılık ve sigortacılık sistemiyle, felsefi ve bilimsel ilerlemeyle, cumhuriyet, sanayi devrimi ve buhar gücünün henüz keşfedilmemiş olmasıdır.

  başka milletlerin birikimlerine gaza bahanesiyle çöreklenerek ya da ganimet toplayarak, sağlıklı genç kızları ve erkekleri köleleştirerek ya da ucuz iş gücü temin ederek varlığımızı sonsuza dek sürdüremeyeceğimiz ve bazı insanların bize karşı büyük bir nefret besleyeceği, ellerine geçen ilk fırsatta tereddüt etmeksizin kan dökecekleri aşikardı. hanedanlar bunları tahmin etse de, genelde çöküş sürecinin cefası son üyenin istemeyerek sırtlanmaya kefil olduğu bir yüktür.

  aynı hezimet, roma'nın, bizans'ın ve diğer imparatorlukların da başına geldi. çünkü bu sistem son kertede işlevsizdi ve ilga edilmek zorundaydı. avrupalı köylüler entelektüel düzeyi yüksek zenginlerle yeni bir dünya kurmak için önce kendi krallarından, eline güç geçince de bizden kurtuldu.

  osmanlı hanedanı da suçlu değildi elbette ki, biz hiçbir zaman avrupalılar gibi yönetimden bir şeyler talep edecek zihniyete sahip bir toplum olmadık. varımızı yoğumuzu kaybetmemize rağmen en iyi cevapları hep çok iyi bildiğimiz tek referansta, dini metinlerde aradık. halbuki aklımıza gelmeyen tek şey, aklımızı kullanma kolaylığıydı. bağımsızlığına kavuşan diğer milletlere nazaran gelenekçilik en çok bizim ruhumuza işlemişti.
  1 ... epsilon pi
 • laik devrim ve atatürk üzerine sorgulamalar

  1.
  (bkz: atatürk ün laikliği halka sormadan getirmesi)
  bazı arkadaşların dediğine göre atatürk'ün laik devrimi dini ve milli hassasiyetlere aykırıymış. ne yani, büyük bir hata mı yapmış? müslümanları cehalete mi sürüklemiş? nitekim osmanlı'da üniversite öğrencileri yabancı eğitmenlerin basit sorularına dahi cevap bulamıyordu. din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkesin mahkemede, okulda, ve toplumsal alanda aynı haklara sahip olması çok mu kötü bir şey? bu pratikte tam olarak uygulanmasa da, kağıt üstünde geçerli olarak kalsa da atatürk'ün siyasi hataları arasında değil. aksine diğer icraatlarıyla kıyaslanırsa yaptığı en iyi şey diyebiliriz. hiç değilse demokrasi nedir yarım yamalak gördük, bir süre üst düzey siyasetçiler ve din adamları da bizimle aynı evlerde, aynı mahallelerde, aynı sokaklarda yaşadı.

  bence batılı filozoflara ve doğa bilimcilere ait tüm eserleri yasaklayıp raflardan toplatalım, olsun bitsin. hatta ingilizceden çeviri yapan yayıncılar da rtük gibi sansür kurumlarıyla denetlenmeli, ahlaka, edebe, dine, milli geleneğe aykırı metinler toplanıp yakılmalı.

  orta doğu'nun avrupa'ya açılan kapısı olarak o kadar ileri bir medeniyetiz ki, demokrasi, cumhuriyet, laiklik, felsefe, rasyonalite bize vız gelir tırıs gider.

  hem kafamız aklımız için o kadar küçük ki kulaklarımızdan, burnumuzdan dışarı sızıyor. halihazırda evrimi müfredattan çıkarıp, matematiği ve fiziği ezbere indirgeyerek, pisa'da ve olimpiyatlarda çin'in ya da singapur'un çok gerisinde kalarak gerekli ön hazırlıkları yapmış bulunuyoruz.

  allah bize o kadar çok beyin vermiş ki, kanlı din, mezhep, ırk çatışmalarına mani olmak, alım gücümüzü yükseltmek, bilgide evrenselleşmek için laikliğe ihtiyacımız hiç yok.

  bizim ulu dedelerimiz, istanbul'u feth etmiş, gerçi onu da mısır, suriye, libya, israil gibi kaptırdık, ama olsun atatürk türk kimliğini icat ederek anadolu'da birlik sağladığı için tekrar elimize geçti. yunanistan tarihi överek roma dönemine döndü ya, biz de eski ihtişamımız için ağıtlar yakarak, eski günlere elbet bir gün döneceğiz. kanalizasyonsuz, elektrik ve su şebekesiz evlerde yaşamak, at arabalarıyla seyahat etmek, gaz lambasıyla aydınlanmak, tarlada ırgat olarak çalışmak, en ufak hastalıkta telef olmak, devlete eşek yüküyle vergi ödemek, kelle koltukta gezmek istemesek de ve tüm bu olanaklara sahip bangladeş'le pakistan'a yerleşmeye razı olmasak da. kimileri için eski günler geri geliyormuş, bu iyi bir şey mi, yoksa kötü mü herkes yaşayarak anlayacak.
  1 ... epsilon pi
 • yahudi

  368.
  yahudi
  https://youtu.be/zn7-fVtT16k?t=7
  multi milyarder arapların aksine burjuvazisi o denli entelektüeldir ki, bir önceki asrın en popüler yahudileri, islam tarihindeki tüm kaşiflerden, mucitlerden ve düşünürlerden daha fazladır.

  hepsi de dünyanın en saygın matematikçileri, fizikçileri, kimyagerleri, biyologları, sosyologları, filozofları, fütürist edebiyatçıları, finansçıları ve bilgisayar bilimcileri arasında. insanlığa dair katkıları saymakla bitmez, hatta bunu yazmak isteseydik dev bir ansiklopedi arşivi çıkardı.

  albert einstein, kurt gödel, richard feynman, leonard susskind, Stephen Wolfram, Benoit Mandelbrot, carl sagan, george cantor, Grigory Perelman, Paul Erdos, Ray Kurzweil, Sergey Brin, Larry Page, Mark Zuckerberg, Robert Oppenheimer, John von Neumann, Isaac asimov, Eugene Wigner, Marvin Minsky, Sigmund Freud, Hermann Minkowski, Norbert Wiener, karl marx...
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  yahudi
  1 ... epsilon pi
 • ingilizce kitap okumak

  44.
  türkçe kitap okumakla aynı şey, okuduğunuzu anlıyorsunuz, ama öğrendiğiniz her şey aklınızda kalıyor.

  çok fazla terminolojik kavram olduğunda hiç çekinmeden translate'e başvuruyorum. otobüste, gece uyurken, sabah uyandığımda mutlaka üç beş kelime tekrar yaparım.

  çevirisi henüz yapılmamış, ekstrem konular hakkında yazılmış veya dili daha az ağdalı kitapları tercih edin ki bıkkınlık gelmesin.
  basit bir örnek, Nicholas Wade, Before the Dawn
  ingilizce kitap okumak
  ... epsilon pi
 • kahve

  725.
  sigara ya da çay bir tiryaki için neyse, benim için de kahve o. elimdeki kavanoz bittiğinde ilk işim markete gitmek oluyor.

  bazıları şekerli seviyormuş, ben bir türlü alışamadım. o yüzden tercihim daima sadeden yanadır.
  kahve

  koyu renkli çeşitleriyle de aram hiç iyi değil, bilindik markalardan şaşmam.
  4 ... epsilon pi
 • ingiliz mizahı vs ilerici liboş marksist tayfası

  1.
  her yerde sosyal adalet sloganları atalım, sınıfsal farkları ortadan kaldıralım, hiçbir azınlığı hatalı olsa da eleştirmeyelim, sadece eşcinsellerle, siyahilerle, müslümanlarla ve yahudilerle iyi geçinelim, kellelerin havada uçuştuğu üçüncü dünya ülkeleri için güzellemeler yapalım, nefret söylemi için ifade hürriyetini rafa kaldıralım diyerek sanatı, edebiyatı, sinemayı öldüren politik doğrucu budalalarla özgür düşüncenin en güzel eseri olan ingiliz mizahının kıyasıdır.

  bbc'nin pakistanlı ve hintli social justice düşkünlerine emanet ettiği doctor who ile amazon'un good omens'i arasındaki kalite farkı dahi aslında her şeyi özetliyor.
  https://youtu.be/hUJoR4vlIIs?t=5
  ingiliz mizahı vs ilerici liboş marksist tayfası

  türkler, yunanlar, fransızlar, italyanlar hele ki pakistanlılar, afganistanlılar, hintler ve meksikalılar dünyanın en az yaratıcı uluslarıdır.

  hoşumuza gitmese de bazı kültürler basbayağı daha önde. bu fark tüm çabalara rağmen kapatılamayacak kadar büyük. belki de imkansız.
  ... epsilon pi
 • solcuların sosyal devlet ideali

  1.
  uygulamada ifade hürriyetinin kısıtlanmasına, nefret söylemiyle onlarca insanın hapsi boylamasına, eğitim sisteminin merkezileşerek verimsizleşmesine, yolsuzluğa, rüşvete, ranta, milyar dolarlık vurgunlara, hayat pahalılığına, yüksek vergilere, işsizliğe, memur diktatörlüğüne, evsizlerin çoğalmasına, yasa dışı göçmenlerden ve sabıkalı mültecilerden oy kapma yarışına, devletçi ve hazır yiyici seçmenden oy toplayarak yönetimi ele geçiren bunak ve narsist siyasetçilere hizmet eden batık bir projedir.

  uk'ta jeremy corbyn, us'te bernie sanders, clinton ve sjw buna hizmet ediyor.
  1 -2 ... epsilon pi
 • spekülasyonu faizi ve finansı kötüleyen zihniyet

  1.
  açlık, sefalet ve cehaletle, bölücü ve ayrıştırıcı kanlı çatışmalarla boğuşurken spekülasyonu, faizi ve finansı kötülemeyi tercih eden işe yaramaz insanlar topluluğudur.

  işgalciliği, yağmalamayı, yakıp yıkmayı yüceltirken özel mülkiyet düşüncesine dahi tahammül edemeyen bir toplumdan insanlık namına faydalı hiçbir şey çıkmaz.

  bu kafa, güney amerika'da ve muadillerinde oldukça yaygın.

  allah, bazı insanları hakikaten de hödük ve cahil olarak yaratıyor. bundan şüphe etmiyorum.
  2 ... epsilon pi
 • 23 şubat 2020 iran sınırının kapatılması

  3.
  iran, o virüsü askeri birlikleri dolayısıyla suriye'ye yaymakta zorluk çekmeyeceği için, hastalığın birkaç hafta sonra türkiye'ye giriş yapması kaçınılmazdır.

  idlib'e gidip sonra geri dönen onlarca başı boş insanla uğraşmak da imkansız.

  suriye ve ırak'ın iran kontrolünde olması da dikkat çeken diğer bir detay.
  7 ... epsilon pi
 • yeni şeyler getiriyorum